Rafał Strzelczyk

Jak nadciśnienie niszczy organizm

Jak nadciśnienie niszczy organizm

Czy wiesz, że ponad 50% społeczeństwa w Polsce choruje na nadciśnienie?. Jest to choroba cywilizacyjna uznawana przez akademicką medycynę za nieuleczalną. Leczy się ją jedynie objawowo, poprzez zmniejszanie ciśnienia różnymi preparatami.

Czy takie leczenie powinno w ogóle nazywać się leczeniem? Moim zdaniem nie.

Przyczyną nadciśnienia jest Twoja dieta. To przez nią Twoje naczynia krwionośne tracą elastyczność i twardnieją. Dlatego Twoje ciśnienie krwi wciąż rośnie i rośnie. Jeśli bierzesz leki na nadciśnienie, to pewnie zauważyłeś, że im dłużej je stosujesz tym wyższych dawek potrzebujesz. Dzieje się tak ponieważ nie usuwasz przyczyny, a leczysz jedynie objawy.

Masz już dosyć przyjmowania tabletek? Nie chcesz niszczyć sobie nerek i wątroby lekami? Chcesz wiedzieć jakie są przyczyny nadciśnienia i jak można po prostu wyleczyć się z niego?

Co to jest nadciśnienie – choroba uważana za nieuleczalną polegająca na podwyższonym ciśnieniu spoczynkowym. To ważne spoczynkowym. Nasz organizm cały czas zmienia swoje ciśnienie dostosowując je do potrzeb energetycznych , bo jak leżymy to specjalnie nie mamy zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze ale gdy np biegniemy to nasze ciśnienie wzrośnie by łatwiej było pokryć zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze przez mięśnie.  Takie chwilowe podniesienie się Ciśnienia jest fizjologiczne i na zagraża naszemu życiu. nawet jak osiąga wartości 150 czy 200 mm/Hg . Inaczej jest gdy nasze spoczynkowe ciśnienie jest już na poziomie 150 -200 mm/Hg wtedy wysiłek podnosi je jeszcze wyżej i tu jest ryzyko że nasze naczynia krwionośne nie wytrzymają i możemy mieć np wylew. Dlatego stosuje się leki które te spoczynkowe nadciśnienie zmniejszają

  • Jak działają leki przeciw nadciśnieniu -W jaki sposób to się dzieje ? Jest kilka mechanizmów wykorzystuje się głównie dwa, pierwszy powoduje zwiększenie objętości naczyń krwionośnych poprzez ich rozkurcz tak działają takie leki jak: Amlodypina, metoprolol czy walsartan.   Drugi mechanizm polega na zmniejszeniu objętości krwi przez odprowadzenie z niej części wody , są to leki tzw. diuretyczne jak np : hydrochlorotiazyd, indapamid, czy furosemid . Działania te są krótkotrwałe bo nasz organizm dążąc do homeostazy szybko kompensuje działanie tych leków. Dlatego też musimy je przyjmować codziennie i tak do końca życia. Nie działamy więc na przyczynę a ona z każdym dniem się pogłębia więc musimy brać coraz silniejsze leki w coraz większych dawkach. Niestety leki nie są nam obojętne. Dotyczy to wszystkich leków nie tylko tych na nadciśnienie.
  • Jakie są uboczne skutki brania leków przeciw nadciśnieniu. – Skutkami ubocznymi stosowania leków rozszerzających naczynia krwionośne są między innymi : dławica piersiowa, zawał, arytmia, bóle głowy, zaburzenia widzenia, pracy serca, depresja, duszności , biegunki, wymioty, zaparcia, żółtaczka czy nawet  łysienie. To wszystko powoduje że zamiast czuć się coraz lepiej czujemy się coraz gorzej i gorzej ponieważ z czasem efekty te się kumulują i trzeba przyjmować nowe leki które eliminują doraźnie efekt leków przeciw nadciśnieniu i dodają własne skutki uboczne. Jeśli chodzi o leki diuretyczne to najważniejsze działania uboczne tu występujące są następujące: niedokrwistość, wysypka, pokrzywka, nieodwracalne uszkodzenie słuchu, niewydolność nerek, zapalenie płuc, hiperglikemia (czytaj cukrzyca w dłuższej perspektywie ), zapalenie trzustki, wątroby czy żółtaczka a nawet impotencja. Jak widać zamiast się wyleczyć , leczymy się w nieskończoność a stan zdrowia się tylko nam pogarsza. Jak to zmienić? Poznać i usunąć przyczyny naszej choroby. Jakie są więc te przyczyny?
  • Przyczyny powstawania nadciśnienia. – Przyczyną powstawania nadciśnienia jest nasza DIETA. Dieta to nie jest to co zapisze nam dietetyk, dieta to jest nasz sposób odżywiania i każdy z nas ma swoją własną dietę i to ona leży u podstaw nadciśnienia. Dieta średniego Kowalskiego zmieniła się bardzo przez ostatnie 100 lat. Przemysł spożywczy wyprodukował setki tysięcy wysoko przetworzonych produktów, które wylądowały na naszych stołach. Wśród tych produktów jest grupa której spożycie cały czas rośnie a bardzo wpływa ona  na nasze zdrowie. Są to produkty mleczne.
  • Jak mleko i pochodne produkty wpływają na naczynia krwionośne. Dlaczego produkty mleczne są tak ważne przy nadciśnieniu? Mleko zawiera białko które nazywamy kazeiną. Kazeina jest trudna do strawienia przez nasz organizm i nie trawi się do końca na aminokwasy, tylko część jej wchłania się jako krótkie peptydy. Jeśli do naszej krwi w krótkim czasie trafi dużo aminokwasów i takich właśnie krótkich peptydów to ich kwaśny odczyn obniża pH naszej krwi. Ale żeby nasz organizm prawidłowo funkcjonował to krew musi być w odpowiednim zakresie pH czyli nie mniej niż 7,36 i nie więcej niż 7,46. Dlatego gdy wchłonięte peptydy z kazeiny zakwaszają krew nasz organizm włącza  mechanizm obronny i wyrównuje pH krwi poprzez przeniesienie odpowiedniej ilości zasadowego minerału z zapasów. A gdzie są te zapasy? W kościach. I choć pewnie wielu z was to zaskoczy to właśnie wapno wypłukiwane z kości kompensuje kwasowość kazeiny. I to wapno jest jedną z głównych przyczyn powstawania nadciśnienia. Ponieważ odkłada się ono w ścianach naczyń krwionośnych powodując ich twardnienie. Jak temu przeciwdziałać ? Zmienić dietę, nie pić mleka i nie jeść jego przetworów.
  • Można też wspomóc się suplementami które odkwaszają organizm i suplementują niedobory składników które odpowiadają za kierowanie wapna z powrotem do kości, osobiście polecam tu suplementy z witaminą K2 i minerałami. Minerały zawarte w preparacie pomagają uzasadowić nasz organizm a witamina K2 kieruje właśnie wapno z powrotem do kości co pozwala odzyskać elastyczność naczyń krwionośnych.

Chcesz wiedzieć więcej zapraszam na konsultację lub szkolenie.

 

Świadomego Smacznego

mgr farmacji Rafał Strzelczyk

Udostępniając pomagasz mi dalej prowadzić bloga!

Podziel się tymi informacjami ze znajomymi...