Rafał Strzelczyk

Autyzm u dzieci. Czy możliwe jest skuteczne leczenie?

 

Autyzm

Poszukując informacji o wpływie witaminy C na nasze zdrowie natknąłem się na badania robione na dzieciach autystycznych.

Badania pod postacią podwójnie ślepej próby (czyt. dające możliwie najwyższą wiarygodność) wykazały że witamina C stosowana w niewielkich już dawkach daje pozytywne efekty u dzieci chorych na autyzm. Najciekawsze dla mnie było jednak to, że ta sama grupa naukowców badała też wpływ innych witamin i okazało się że przy autyzmie najlepsze wyniki osiągnięto poprzez suplementację witaminy B6.

 

Rozpocznij przygodę ze zdrowiem

zapisz się do newsletter’a i otrzymuj nasz e-magazyn nie częściej niż raz w tygodniu

(fragmenty badań w tłumaczeniu M. Skibińskiego: Bernard Rimland, Ph. D. Autism Research Institute “Supplementation of vitamin C with atypical antypsychotics reduces oxidative stress and improves the outcome of schizophrenia” 2005)

“Pierwsze badanie, dotyczące witaminy C jako środka interwencji w autyźmie sam zapoczątkowałem w 1967 ażeby ocenić efektywność czterech witamin: B3, B5, B6 i C. Stosowaliśmy tylko dawki z zakresu od 1 do 3 gramy witaminy C (ok. 40 mg na 1 kg wagi ciała), a na tym poziomie dawki witamina C była z łatwością “przebijana” przez B6 (18 wykonanych później badań potwierdziło, jedno po drugim, pozytywne działanie witaminy B6 (…)”

“(…) Dzieciom podawano codziennie witaminę C w dawce ok. 110 mg/kg wagi ciała. Odnotowano statystycznie znaczącą poprawę w różnych obszarach. (…)”

Jeśli macie w rodzinie dziecko cierpiące na autyzm warto włączyć terapię witaminową. Jednakże witaminy z grupy B, magnez oraz witamina C mają pozytywny wpływ na każdego.

B6 odpowiada między innymi za wchłanianie magnezu. Magnez i witaminy z grupy B wpływają pozytywnie  na pracę układu nerwowego m. in. na pamięć.

Zastanawia mnie – czy w takim razie można wysnuć wniosek, że autyzm jest tak naprawdę upośledzeniem układu nerwowego, który może zostać wyleczony terapią witaminową?

Nie można niczego jednoznacznie stwierdzić. Przynajmniej nie do całej populacji (osób autystycznych). Na pewno warto włączyć w naszą dietę witaminy z grupy B, magnez i witaminę C. Szczególnie (ale nie tylko) u dzieci, których organizm jeszcze się rozwija.

Rozpocznij przygodę ze zdrowiem

zapisz się do newsletter’a i otrzymuj nasz e-magazyn nie częściej niż raz w tygodniu

Owocem bardzo bogatym w witaminę B6 jest banan.

Także wniosek na dziś – zachęcam do jedzenia bananów i spożywania witaminy C. Dodatkowo warto rozważyć suplementację odpowiednimi dawkami witamin z grupy B.

Świadomego Smacznego

Tekst powinien pokryć takie tematy jak:

autyzm a dieta, a dieta bezglutenowa,badania, autyzm dzieci, autyzm efekty terapii
autyzm leczenie, autyzm u dzieci, witamina b, witamina c, witaminy b

Udostępniając pomagasz mi dalej prowadzić bloga!

Podziel się tymi informacjami ze znajomymi...